«Երևանի քիմիա-դեղագործական ֆիրմա» ԲԲԸ
«Երևանի քիմիա-դեղագործական ֆիրմա» ԲԲԸ-ն, նախկին Երևանի քիմիա-դեղագործական գործարանը, հիմնադրվել է 1967թ.-ին: Իր առաջին արտադրանքը՝ թվով 10 անվանում տարբեր դեղանյութեր, թողարկվել է 1968թ-ին: 70-ական թվականների վերջերին գործարանում թողարկվում էր 56 անվանում տարբեր տիպի դեղանյութեր՝ ինյեկցիոն և գալենային պրեպարատներ, հաբեր և վիրակապեր:
Հակիրճ նկարագիր
«Երևանի քիմիա-դեղագործական ֆիրմա» ԲԲԸ-ն, նախկին Երևանի քիմիա-դեղագործական գործարանը, հիմնադրվել է 1967թ.-ին: Իր առաջին արտադրանքը՝ թվով 10 անվանում տարբեր դեղանյութեր, թողարկվել է 1968թ.-ին: 70-ական թվականների վերջերին գործարանում թողարկվում էր 56 անվանում տարբեր տիպի դեղանյութեր՝ ինյեկցիոն և գալենային պրեպարատներ, հաբեր և վիրակապեր: 1977թ.-ից մինչև 1983թ. գործարանը մտել է «Երևանվիտամին» միավորման մեջ:
Գործարանը ենթարկվել է մասնակի անհատույց սեփականաշնորհման ՀՀ կառավարության 1995թ. փետրվարի 11-ի No95 որոշմամբ:
1995թ. ապրիլի 23-ի ՀՀ կառավարության No230 որոշմամբ գործարանը վերակազմավորվել է Բաց Բաժնետիրական Ընկերության և մտել «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի կազմի մեջ, որի հիմնադիր ժողովը կայացել է 1995թ. նոյեմբերի 9-ին:
Ֆիրման զբաղեցնում է 3 հա տարածություն: Տարածքը կանաչապատված և ծառապատված է:
Ֆիրմայի կողմից արտադրված ինյեկցիոն պրեպարատների 70%-ը իրացվում են ՌԴ-ում և Ուզբեկստանում, իսկ գալենային արտադրության պրեպարատները 100%-ով իրացվում են Հայաստանի Հանրապետությունում և Լեռնային Ղարաբաղում:
Գործարանն ապահովում է բոլոր անհրաժեշտ պայմանները ավանդույթների պահպանման, արտադրանքի որակի մշտական բարձրացման համար։

"Yerevan Chemical-Pharmaceutical Firm" OJSC
“Yerevan chemical-pharmaceutical firm” OJSC (YerCPhF) was founded in 1967. It is one of the main Armenian medical producers and has been operating from the Soviet Union times. Its first product, 10 different medicines, was released in 1968.  Its first product, 10 different medicines, was released in 1968. In the late 70s the factory was issued 56 different types of medicines (Galen preparations, tablets and dressings).
“Yerevan chemical-pharmaceutical firm” OJSC (YerCPhF) was founded in 1967. It is one of the main Armenian medical producers and has been operating from the Soviet Union times. Its first product, 10 different medicines, was released in 1968. In the late 70s the factory was issued 56 different types of medicines (Galen preparations, tablets and dressings). From 1977 to 1983 the factory became the part of "Yerevanvitamin" association.
In February 11, 1995, the factory underwent a partial privatization without compensation by No95 decision of the government.
In 1995 April 23, by Governmental decision No230 the factory was reorganized into an open joint stock company and became the part of "Multi Group" Concern, which founding meeting took place in 1995. November 9. The firm occupies 3 hectares.
Today, the company exports 70% of its production to Russia and Uzbekistan. Company’s manufactured products are issued to the selling organizations only after obtaining quality control laboratory certificate of compliance for each production batch. From 25 to 30% of injection preparations and 100% of galenic preparations are sold within Armenian and NKR markets.
The factory provides all the necessary conditions for the preservation of traditions and the constant increase of production quality.